Üdvözöllek! Ajándék minden 10.000 Ft feletti rendeléshez – 20.000 Ft-tól pedig INGYEN szállítjuk a csomagod!

Blog

Nem a terhességre, hanem az utána következő szakaszra kell felkészülni – A gyermekágy valódi arca

Nem a terhességre, hanem az utána következő szakaszra kell felkészülni – A gyermekágy valódi arca

Amikor egy nő megtudja, hogy kisbabát vár, a figyelem – természetesen – a terhességre és a szülésre irányul. Rendszeres orvosi vizsgálatok, kismamatornák, szülésfelkészítők, babakelengye-listák… Minden azt sugallja, hogy a legnagyobb kihívás a szülés napja lesz. De vajon tényleg ott kezdődik az igazi próbatétel?

Sokan elfelejtik – vagy talán nem is tudják –, hogy a legnehezebb szakasz gyakran nem a vajúdás, hanem az azt követő gyermekágyas időszak. Ez az a 6-8 hét (ami valójában nem is ennyi, akár több hónap vagy egy év is lehet!!!) , amikor az anya teste regenerálódik, miközben egy teljesen új élethelyzettel kell megbirkóznia: a babagondozással, alváshiánnyal, hormonális változásokkal, lelki hullámvasúttal. És eközben társadalmi elvárás, hogy „boldognak” és „hálásnak” érezze magát.

Pedig ez az időszak fizikailag, érzelmileg és mentálisan is megterhelő. Jó hír viszont, hogy tudatos felkészüléssel sokkal élhetőbbé lehet tenni ezt az időszakot.


5+1 tipp, hogy könnyebben vészeld át a gyermekágyas heteket

1. Ne félj segítséget kérni!

Nem kell mindent egyedül csinálnod! Ha a párod, a családod vagy barátod felajánlja, hogy segít, mondj igent! Egy meleg ebéd, egy bevásárlás, egy pelenkacsere is sokat számít, amikor két óránként szoptatsz, és nem aludtál egyben három órát napok óta.

2. Készülj fel lelkileg is – nem minden rózsaszín

A babával való első hetek tele lehetnek kételyekkel, szorongással, sírással. Ez nem azt jelenti, hogy „rossz anya” vagy. Ez azt jelenti, hogy normális ember vagy, aki épp most éli át élete egyik legnagyobb fizikai és érzelmi változását.

3. Pihenj, amikor tudsz – tényleg!

A „pihenj, amikor a baba alszik” tanács közhely, de valójában nagyon is fontos. A házimunka várhat. 

4. Tápláld a tested – és a lelked

Fogyassz meleg, tápanyagdús ételeket – különösen a regenerálódás miatt. De ne felejts el a lelkeddel is foglalkozni: legyen az egy rövid séta, 10 perc egy könyvvel, vagy egy beszélgetés egy baráttal. 

5. Ne feledd: ez nem csak a babának új...

Nem csak baba született – anya is született. Légy magaddal türelmes. Senki nem születik anyának, a szerepbe bele kell tanulni. És ez időbe telik.

+1. Készülj előre – ne csak a babának, magadnak is!

Töltsd fel a mélyhűtőt, rendezd át a hálószobát úgy, hogy kényelmes legyen az éjszakai szoptatás. Gondolj arra is, milyen támogatást fogsz igényelni a szülés után, akár szakembertől, akár barátoktól.


Ha most várod a babádat, vagy van kismama ismerősöd, oszd meg vele ezt a bejegyzést, hátha pont erre van szüksége!
Ha úgy érzed, segítségre van szükséged, fordulj hozzám bizalommal!

Nem vagy egyedül. A gyermekágy lehet nehéz, de nem kell magányosan átvészelni!